Міжрегіональний офіс захисних масивів дніпровських водосховищ
Державне агентство водних ресурсів України
20 листопада 2018

Адреса

Київська обл., м. Вишгород,вул.
Київська, 10 В
тел. 04596 5 44 25, Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

 

   Аналіз забезпечення водними ресурсами населення

і галузей економіки у 2014 році

      Дніпровське басейнове управління водних ресурсів здійснює аналіз за дотриманням режимів використання водних ресурсів підприємствами-водокористувачами в розрізі галузей виробництва чотирьох областей України та м. Києва.
Здійснення державного управління водними ресурсами в басейні Дніпра та водоресурсний потенціал дозволили у 2014 році забезпечити водою потреби населення та галузей економіки у повному обсязі. В басейні Дніпра прийнято від водокористувачів близько 10 тис. звітів державної статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп), в межах регіональних управлінь щоквартально подають відповідні звіти близько 4 тис. водокористувачів.
      Для потреб водопостачання населення і галузей економіки з водних об’єктів басейну Дніпра забрано близько 7,5 км куб. води. Від загального об’єму використаної води, на виробничі потреби припадає близько 56 %, на госппитні потреби – 16 %, на сільськогосподарські та інші потреби – 28 %.
      Промисловістю забрано з природних водних джерел 3514 млн.м3, сільським господарством - 1194 млн. м3, комунальним господарством - 917,7 млн. м3, інші потреби - 669,7 млн.м3. Найбільшими водоспоживачами в басейні Дніпра є Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Херсонська області та м. Київ. Найменше води забирають у Вінницькій і Львівській областях.
     З тієї води, що забирається в басейні Дніпра в цілому, найбільшим є водозабір з Дніпровського каскаду і, зокрема, Каховського водосховища. Саме звідси найбільше води забирається безповоротно і водночас передається за межі басейну Дніпра. У 2014 році з водосховища і річок, що в нього впадають, було забрано 2422 млн.м3, з яких понад половину передано за межі водозабору.
      Великим є водозабір з Канівського і Дніпровського водосховищ, переважна частина забраної води сюди ж і відводиться. Великий обсяг водозабору пояснюється не лише розташуванням на берегах зазначених водосховищ великих міст, а й роботою Трипільської та Придніпровської ТЕС.
      З приток Дніпра найбільше води забирається з Прип’яті та її приток - 491 млн.м3 води. Водозабір з Десни становив 332 млн.м3, при цьому найбільшим є водозабір Деснянської водопровідної станції, вода з якої використовується для потреб м. Києва. З інших приток Дніпра виділяються Самара - 218 млн.м3 та Інгулець -246 млн. м3. Досить багато води забирається також з річок Рось, Псел.
      Галуззю, що найбільше забирала і продовжує забирати воду безповоротно, є сільське господарство - 1664 млн.м3.
Більша частина води, що забирається з Дніпра та його приток, зрештою відводиться в річкову мережу. Невелика частина води відводиться в підземні горизонти, у накопичувачі і западини.
Воду, яку відводять, залежно від використання і ступеня забруднення поділяють на чотири категорії: без очистки, недостатньо очищені, нормативно чисті без очистки і нормативно очищені після очистки. До нормативно чистої води без очистки належить та вода, що використана на ТЕС. Поділ на інші категорії визначається вмістом у воді забруднювальних речовин.
      Згідно даних у загальному обсязі водовідведення найбільшою є частка нормативно чистих без очищення. У 2014 р. їх обсяг в басейні Дніпра становив 3086 млн. м3, або майже дві третини загального.
      Забруднені стічні води в межах 11 областей України, розташованих в басейні Дніпра, скидають 207 водокористувачів. В цілому в минулому році ними скинуто 482 млн.м3, що на 337 млн. м3 менше, ніж у попередньому році.
За результатами приймання статистичної звітності 2-ТП (водгосп) та лабораторного визначення якості води фахівцями Дніпровського БУВР встановлюються конкретні забруднювачі, інформація по яких передається місцевим та обласним державним адміністраціям, органам екології та прокуратури для вжиття заходів адміністративного впливу. Але таким шляхом не завжди досягається бажаний результат.
      Найбільше забруднених вод скинуто водокористувачами Дніпропетровської області – 312 млн. м3, що було менше минулорічних показників на 13 млн. м3, Запорізької – 73 млн. м3 (менше із минулорічними показниками на 4 млн. м3), Сумської - 20 млн. м3 (менше із минулорічними показниками на 7 млн.м3), Чернігівської – 19 млн. м3(більше із минулорічними показниками на 2 млн.м3).
      Найбільший обсяг стічних вод в басейні Дніпра скидають:
1. Підприємства промисловості: металургійні комбінати Петровського та Дзержинського, ЗМК «Запоріжсталь», ДТЕК «Павлоградвугілля», філія ПРУВОКС ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля», ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат», підприємства Дніпропетровської області,
2. Комунальні підприємства: водоканали «Дніпроводоканал» м. Дніпропетровська, КП «Міськводоканал» м. Суми, КП «Чернігівводоканал», КП «Бердянськводоканал», КП «Нікопольське ВКВКГ» м. Нікополь, КП ДОР «Аульський водовід» Дніпропетровська область.
      За даними державних податкових інспекцій у 2014 році в басейні Дніпра (по 11 областях та м. Києву) водокористувачами до державного та місцевого бюджетів було сплачено 708932,8 тис. гривень.
      Аналіз надходжень коштів до державного та місцевого бюджетів показує тенденцію до прямо пропорціональної залежності величини сплати від загальної кількості використаної води, а також від широтного розташування територій, що розташовані в басейні р. Дніпро. Найбільше надходжень – в м. Києві, Дніпропетровській, Запорізькій та Київській областях. Найменше надходжень до бюджетів – у Чернігівській, Житомирській, Сумській та Волинській областях.

 

    

Веб-представництва